روانشناسی كودك
مشكلات جنسي دركودكان ونحوه برخورد والدين - نسخه‌ی قابل چاپ

+- روانشناسی كودك (http://psypooya.ir)
+-- انجمن: روانشناسي تربيتي (http://psypooya.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: انجمن اختلالات جنسي كودكان (http://psypooya.ir/forumdisplay.php?fid=36)
+--- موضوع: مشكلات جنسي دركودكان ونحوه برخورد والدين (/showthread.php?tid=9970)مشكلات جنسي دركودكان ونحوه برخورد والدين - a.a - 2018/06/25

درجامعه امروزي شاهد مشكلات جنسي زيادي درزمينه كودكان ونوجوانان هستيم با توجه به افزايش بازديد والدين از شبكه هاي ماهواره اي و استفاده از فضا هاي مجازي دركودكان ونوجوانان اين مشكلات روزبه روز روبه افزايش است وحتي دربعضي جوامع با بلوغ زودرس درنوجوانان مواجه هستيم كه اين امر درآينده مي تواند مشكلات اجتماعي زيادي را درپي داشته باشد .ازاين رو اولين قدم آشنايي با محرك هاي جنسي است واين محرك ها مي تواند موجب رشد ميل جنسي وافزايش تمايلات آنها به مسايل جنسي باشد ونبود كنترل پدر ومادر موجب اين امر ميشود كه كودك ويا نوجوان به دنبال تنوع بيشتري دراين زمينه باشد.این محرک‌ها می‌تواند در قالب اشتیاق به تماشای فیلم‌های عاشقانه ماهواره‌ای، عادات نامناسب، پنهانی گوش کردن به گفت‌وگوهای جنسی و کنجکاوی در مشاهده روابط خصوصی والدین، یادگیری شوخی‌های غیراخلاقی و تکیه کلام‌های نامناسب از بزرگ‌ترها و اصرار در هم اتاق شدن با پدر و مادر ظاهر شود و گاهی نیز می‌تواند کودک را ناسازگار، پرخاشگر، عصیانگر یا ناآرام کند. این رفتارهای خارج از کنترل معمولا از کودکستان تا دبستان شایع‌تر بوده، امروزه یکی از دغدغه‌های اصلی والدین است.
حال پرسش اینجاست، کودکانی که قسمت اعظم گفت‌وگوهایشان درباره مسائل جنسی، شرح فیلم‌های عاشقانه و شوخی‌ها و اعمال تحریک‌آمیز غیراخلاقی است، آیا دچار نوعی ناهنجاری یا انحراف جنسی‌اند یا شیوه تربیت غلطی داشته‌اند یا این کنجکاوی‌ها در رده سنی آنان عادی محسوب می‌شود؟
با توجه به این‌که جاذبه و کشش شنیدن و درک مسائل جنسی آن هم برای کودک کنجکاو، عاملی برای ترغیب او به سمت و سوی گویندگان این نوع مسائل و الگوگیری از آنان است، رابطه غنی عاطفی پدر و مادر با کودک می‌تواند سبب دلبستگی و گرایش فرزند به والدین شود.

والدین باید با فرزندان خود همچون دوستانی صمیمی رفتار کرده، آنها را در تفریحات سالم همراهی کنند، با آنها ورزش و بازی کنند، به کوه، سینما و پارک روند، به کودک اجازه گفت‌وگوی تلفنی با دوستان بدهند و او را در دیدار با دوستان یا شرکت در جشن تولدهای غیرآسیب‌زای همسالان همراهی کنند و به او فرصت دهند مسائل و موضوعات مدرسه یا مهد را برایشان تعریف کند. قصه درمانی و بازی درمانی از جمله روش‌هایی است که می‌توان کودک را در حد فهم و درکش از انجام یا تقلید رفتارهای نادرست و به کار بردن تکیه‌کلام‌های غیراخلاقی برحذر داشت. گاهی نیز می‌توان به کودک سوال و جواب آموخت که در مواجهه با رفتار یا گفته‌های غیراخلاقی و نامناسب همسالان، آمادگی مقابله و نه گفتن داشته باشد و حاضر جواب باشد و بداند در مقابل چه گفته‌ای چه پاسخی دهد. ادامه دارد.......