امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ترس هاي غير منطقي (فوبيا) كه اهميت باليني دارند كدامند؟
در جريانات رشد ترس ها متفاوت هستند زيرا هرچقدر توانايي هاي شناختي بالا تر مي رود ترس ها كمتر ميشود.مثلا ترس يك كودك سه سال با ترس يك نوجوان متفاوت است.اصولا زماني كه ترس منطقي نباشد وفرد درشرايط خاص از چيزي كه نبايد بترسد ،دراو ايجاد واهمه وترس كند ترس غير منطقي ميباشد درواقع ترس يك هشدار زيستي است كه بدن ما براي حفظ بقا برنامه ريزي شده كه به موقع وبه جا بترسد.درواقع يك واكنش انطباقي است كه متناسب با رشد شناختي انسان ايجاد ميشود.

مثال يك كودك را اگر درپشت بام بگذاريد امكان دارد كه بيافتد. بدن بدون هيچ اختياري دربرابر  اتفاقات يك دفعه اي عكس العمل نشان مي دهد(بدن براي حفظ خود برنامه ريزي شده)درنتيجه اگر ترس از افتادن دركودك يا بزرگسال ايجاد شود منطقي است اما درشرايط ديگر ترس هايي وجود دارد مثل ترس از اسانسور كه دركودك طبيعي اما با توجه به رشد شناختي در بزرگسالان غير منطقي به نظر مي رسد كه اهميت باليني دارد.اما
نگراني يك هشدار شناختي است كه با ترس متفاوت است ،ا ترس يك هشدار زيستي است مثلا اگر مي گوييم كه من نگران بچه ام هستم كه جراحي دارد يعني اين فكر من است ، كه به من مي گويد.  واما اضطراب يك عنصر شناختي رفتاري است كه دردرمان آن از دستورات شناختي رفتاري استفاده مي كنند.
انواع ترس : ترس تاريكي ،حيوانات ، اجتماع، ترس از خون ، ارتفاع ، اما خيلي وقت ها تفاوت ترس با توجه به سن ،جنس وفرهنگ است مثلا درجوامع اروپايي كودكان ازسگ نمي ترسند.اين درصورتي است كه درجامعه ما نه تنها كودكان بلكه بزرگسالان نيز از سگ واهمه دارند.
هرترسي كه عملكرد فردي واجتماعي ما را پايين بياورد غير منطقي است وبايد درمان شود .مثلا فرد روستايي كه درشهر از سوار شدن برآسانسور
مي ترسد.اينجا ترس يك نوع اختلال است.
خيلي وقت ها ترس ها بواسطه اطلاعات اشتباه يا يادگيري غلط بوجود آمده اند.دراين صورت بايد اطلاعات درست دراختيار فرد گذاشته شود درغير اينصورت فرد بايد درجريان اصلاح رفتار ورفتاردرماني از طريق روش هاي 1- غرقه سازي 2- مواجه سازي 3- حساسيت زدايي منظم قرار بگيرد .اصولا غرقه سازي براي كودكان پيشنهاد نمي گردد.
پاسخ

پیام‌های داخل این موضوع
ترس هاي غير منطقي (فوبيا) كه اهميت باليني دارند كدامند؟ - توسط a.a - 2018/06/02، 09:23 AM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان