امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راهكارهاي ايمني براي آسيب هاي فضاي مجاز چيست ؟
#1
همانطور كه مي دانيم به علت ويژگيهاي خاص فضاي مجازي و نو بودن اين پديده بسياري از والدين توان شناخت دقيق اين پديده را بدست نياوردند ونا آشنايي والدين با اين پديده ها منجر شده كه اين فضا به فضاي محرمانه وخصوص خانه براي فرزندان تبديل شود وآنها بدون دغدغه وبدون احساس نظارت والدين بطور ناسالم وبدون علم لازم از اين فن آوري بهره بگيرند .بدين منظور لازم است جهت كاهش آسيب هاي اجتماعي ناشي از فضاهاي اينترنتي والدين اقداماتي انجام دهندكه به ذكر چند مورد مي پردازيم .1- آموزش مهارت هاي لازم به نسل جوان والدين همانطور كه به فكر نيازهاي فيزيكي نوجوان هستند به فكر نيازهاي روحي رواني اونيز باشد يعني نبايد اجازه دهند هر غذاي مسمومي را وارد فكر وانديشه نوجوان شود، بايد نسبت به حضور نوجوان درفضاهاي مجازي حساس باشيم2- تنها بودن كودك درفضاي مجازي مي تواند كودك را منزوي وگوشه گير كند واورا از ارتباطات اجتماعي بيرون كن درچند دربعضي موارد استفاده از فضاي مجازي توانسته منجر به ايجاد انگيزه وخودكارامدي شود وليكن استفاده از فضاي مجازي درمكان دنج مي تواند منجر به منزوي شدن وگوشه گيري نيز شود3-والدين بايد بدانند استفاده مدام از فضاي مجازي منجر به كمرنگ شدن روابط ميان فرزندان ووالدين ميشود و عدم درك صحيح كودكان اين فاصله ها را بيشتر مي كند واين والدين هستند كه با انجام برخي اعمال ناصحيح منجر به صلب اعتماد فرزندانشان مي شوند شما به عنوان يك والد وظيفه داريد تحت هرشرايطي محيط امن وصميمي درخانواده ايجاد كنيد كه فرزندتان به محض روبرو شدن با يك مشكل وسوال با اعتماد به شما مسايل خود را حل كن 4- شما بايد فرزندتان را ازاين امر مطلع كنيد كه اسرار خانوادگي و اطلاعات شخصي خود را به هيچ عنوان درفضاي مجازي درمعرض نمايش قرار  ندهد و او را با آسيب هايي كه امكان دارد دراين راستا او را تهديد كند آشنا كنيد .شما ميتوانيد فرزندتان را با يك سري آدرس ها مجاز وسايت هاي معتبر كه مي تواند پاسخگو نياز فرزندتان باشد آشنا كنيد . درانتها مي توان گفت والدين بايد بدانند دنيايي كه امروز فرزندان ما با آن دست وپنجه نرم مي كنند به هيچ عنوان با دوران ودنيايي كه ما والدين درآن دوران نوجواني خود را سپري كرديم قابل مقايسه نيست ما نمي توانيم جلو پيشرفت ونفوذ فناوري را بگيريم و مانع استفاده فرزندانمان از تكنولوژي روز شويم ولي دراين راستا مي توانيم با تغيير در بار علمي خود و ارتباط موثر با فرزندانمان به اين مهم جهت بخشيده و فرزنداني سالم وبا انرژي به جامعه تحويل دهيم .


سلام جهان!:

- www.google.com/intl/en/policies/terms/
- اهداف والدين براي تربيت مشخص است : پرورش وتربيت يك انسان شاد وراستگو،اخلاق گرا، سودمند وموثر ومستقل
پاسخ
#2
ارتباطات سالم در فضای مجازی و لزوم هوشیاری جوانان و خانواده ها نسبت به تهدیدات فضای سایبری در درجه ی نخست اولویت قرار دارد. پیشگیری از آسیب های اجتماعی و توجه والدین به رفتار فرزندان بسیار مهم می باشد و برای جلوگیری از هم پاشیدگی خانواده ها، والدین باید تا حدودی به فناوری های روز دنیا مسلط باشند و  آگاه باشند که تغییر در رفتار فرزندان به معنای ایجاد تغییر در طرز فکر آنهاست . و هنگامی که بنیان فکری و شخصیت آنها به صورت ناصحیح شکل گیرد، راه نفوذ شیادان به حریم خصوصی افراد و محیط امن خانواده باز می شود. لذا، چنانچه خانواده ها نسبت به شیوه های جدید ارتباط فرزندان خود آگاهی و شناخت کافی و لازم را داشته باشند، از انجام بسیاری از جرایم و ارتباطات پنهانی آنان جلوگیری به عمل می آید.


امید است با ورود خانواده‌ها به بحث اینترنت و فضای مجازی و دادن آموزشهای لازم به فرزندان و اعضاء خانواده، تکنولوژی عصر حاضر که می‌تواند برای خانوادها مفید و مثمرثمر باشد تبدیل به تهدید و مشکل برای خانواده‌ها نشود.

سلام جهان!:

- www.google.com/intl/en/policies/terms/
- اهداف والدين براي تربيت مشخص است : پرورش وتربيت يك انسان شاد وراستگو،اخلاق گرا، سودمند وموثر ومستقل
پاسخ
#3
محتوای خیلی خوبی بود
سایت جالبی دارینسلام جهان!:

- www.google.com/intl/en/policies/terms/
- اهداف والدين براي تربيت مشخص است : پرورش وتربيت يك انسان شاد وراستگو،اخلاق گرا، سودمند وموثر ومستقل
پاسخ
#4
(2017/09/18، 10:44 AM)mrw_45 نوشته است: محتوای خیلی خوبی بود
سایت جالبی دارین

سپاسگزارم

سلام جهان!:

- www.google.com/intl/en/policies/terms/
- اهداف والدين براي تربيت مشخص است : پرورش وتربيت يك انسان شاد وراستگو،اخلاق گرا، سودمند وموثر ومستقل
پاسخ
#5
اگر چه امروزه بهترین امکانات ارتباط رسانه ای دنیا در قالب اینترنت تجلی یافته ، اینترنت هم چون یک قایق دریانوردی ما را به سواحل زیبای جهان می برد ، اما واقعیت این است که در این سواحل کوسه های خطرناکی نیز وجود دارد که نوجوانان و جوانان ما را تهدید می کنند .
با توجه به مشکلات تکنولوژیکی و نبود موانع قانونی کافی برای جلوگیری از این آسیب ها ، بهترین کار ، رعایت مسصائل ایمنی توسط والدین و خود کاربران است که البته این امر می تواند از طریق خانواده ، مدرسه و هم سالان نیز صورت بگیرد .
اگر چه راه کار های قانونی و فیلترینگ برخی سایت ها توسط دولت ، در عمل تا حد بسیاری سودمند بوده است و شرط لازم محسوب می شود ، اما باید به دنبال راه کارهایی باشیم که بتوانیم این آثار منفی و مخرب را کاهش دهیم . این راه کار ها و تدابیر باید توسط والدین ، اولیای مدرسه و دوستان و هم سالان اندیشدده شود.

الف ) تدابیر پیشگیرنده توسط والدين:

1-والدین حتی الامکان باید با فعالیت های اینترنتی و آن چه فرزندانشان در این فضا می توانند انجام دهند ، آشنا شوند و راه های مقابله با آن را فرا بگیرند

2-والدین باید کامپیوتر ها را در منزل در جایی قرار دهند که امکان استفاده خصوصی از آن وجود نداشته باشد و بتوانند به راحتی فعالیت های فرزندان را تحت نظر داشته باشند .

3-والدین و فرزندانشان می توانند درباره قواعد ومقررات استفاده از اینترنت در منزل بحث و تبادل نظر کنند و در نهایت والدین مقررات خاصی را در این زمینه به فرزندان خود ابلاغ نمایند و موضوعات و موارد مربوط را به آن ها تذکر دهند . به عنوان مثال :
الف ) زمان و شرایط لازم برای استفاده از اینترنت .
ب ) مدت زمانی که فرزند می تواند از اینترنت استفاده کند .
ج ) انواع وب سایت ها و فعالیت های قابل قبول و غیر قابل قبول .
د ) اطلاعاتی که می تواند در ضمن استفاده از اینترنت افشا کرد .
ه ) چگونگی مواجهه با مشکل در هنگام استفغاده از اینترنت و کمک گرفتن از والدين.

4-والدین باید دیدگاه خود را در خصوص موضوعات صریح جنسی و رفتار های ناشایست تشریح کنند و درباره غیر مجاز و مخرب بودن برخی از سایت ها برای فرزندانشان توضیح دهند ، زیرا در غیر این صورت ، آن ها واکنش های منفی نشان خواهند داد و به بیراهه خواهند رفت .

5-والدین باید این واقعیت را بپذیرند که فرزندانشان ، نسبت به آن ها ، بیشتر با فضای اینترنت خو گرفته اند ، لذا اگر می خاهند در این مورد اقدامات موثری انجام دهند باید وقت بیشتری صرف کرده ، این خلاء را پر کنند .

6-والدین باید به تفاوت میزان اعتماد به نفس فرزندان خود رد فعالیت های آن لاین و فعالیت در فضای خارج پی ببرند و به آن توجه داشته باشند . جوانان ممکن است در فضای مجازی دست به کار هایی بزنند که در عالم فیزیکی جرئت ارتکابش را نداشته باشند . به همین دلیل والدین باید نسبت به فعالیت های آن ها مراقبت ویژه ای به عمل آورند .

7-والدین باید به فرزندانشان هشدار دهند که کلمات گذر خود را کاملا مخفی نگه دارند و حتی در اختیار نزدیک ترین دوستان خود نیز قرار ندهند تا با استفاده از نشانی پست الکترونیکی آن ها مطالب نامناسب برای دیگران ارسال نگردد .

8-باید به نوجوانان آموزش داد تا هیچ یک از اطلاعات و عکس های شخصی و خانوادگی خود را ، به ویژه در اتاق های گفت و گو ، در اختیار کسی قرار ندهند .

9-مجموعه اطلاعاتی که نوجوانان وارد کامپیوتر می کنند ، باید قابل ردیابی بوده ، از مخفی کردن و پاک کردن آن ها خودداری نمایند تا والدین در صورت ضرورت بتوانند آن ها بازبینی کنند و بر فعالیت های آن ها اشراف داشته باشند .

ب ) تدابیر پیشگیرنده توسط اولیای مدرسه :
یکی از محیط های مهم و تاثیر گذار بر نوجوانان ، مدرسه است . اقدامات مناسب اولیای مدرسه می تواند از بخشی از آسیب های اینترنتی پیشگیری کند

یکی از اقدامات مناسب در محیط مدرسه این است که دبیران محترم استفاده صحیح از اینترنت را به نوجوانان بیاموزند و برای هر مبحث درسی فهرستی از سایت های مجاز و مناسب را تهیه کرده ، از دانش آموزان بخواهند در مهلت مقرر به همه آن ها مراجعه کرده ، مطالب مربوط را مطالعه و استخراج کنند . بدین ترتیب ، آن ها فرصت استفاده از سایت های غیر مجاز را از دانش آموزان خواهند گرفت .
معرفی سایت های مفید توسط مسئولین مدرسه و مربیان در زمینه های مختلف می تواند پاسخ گوی بسیاری از کنجکاوی های نوجوانان باشد .
نظارت و کنترل مسئولین مدرسه بر فعالیت های معرفی سایت های مفید توسط مسئولین مدرسه بر فعالیت های اینترنتی دانش آموزان در مدرسه می تواند یکی دیگر از راه های جلوگیری از آسیب های اینترنتی باشد .
شایان ذکر است نصب دستور العمل استفاده از کامپیوتر و اینترنت در سایت های مدارس امری لازم است . این نوع شیوه نامه ها باید توسط مسئولان ذی ربط در وزارت آموزش و پرورش تهیه شود . در صورت تخلف دانش آموزان از این دستور العمل ، باید به آن ها تذکر داد و برابر مقررات با آن ها رفتار کرد .هر چند که معلم مربوط نیز باید در مرکز کامپیوتر مدرسه حضور داشته باشد تا آن دسته از دانش آموزانی که قصد استفاده سوء از این امکانات را دارند ، فرصت کافی برای انجام آن پیدا نکنند .
ج ) تدابیر پیشگیرنده توسط دوستان و هم سالان :
یکی دیگر از عواملی که می تواند در نحوی استفاده از فضای مجازی اینترنت توسط نوجوانان نقش به سزایی داشته باشد ، دوستان ، برادر یا خواهر بزرگ تر یا اطرافیان بزرگ تر آن هاست . این افراد ، علاوه بر این که به نوجوانان نحوی صحیح استفاده از اینترنت را می آموزند ، مراقب اشتباه کاری آن ها نیز خواهند بود و چنان چه آموزش دیده باشند ، می توانند با تذکرات صحیح و به هنگام خود ، از بهره برداری سوء توسط آنان جلوگیری کند ؛ مشروط بر آن که این افراد قبلا آزموده شده ، صلاحیت های اخلاقی و اعتقادی شان برای والدین احراز شده باشد .

نكات:
1) اقدامات فوق الذکر ، در موارد نقض عمدی ، باید با واکنشی متناسب رو به رو شوند ، مانند عدم اجازه استفاده از اینترنت در خانه و محروم سازی دانش آموز در مدرسه . در صورت تماس فرزند با سایت های غیر مجاز از نظر والدین ، می توان از شیوه های محو رفتارهای نامطلوب استفاده کرد . والدین باید مجددا تذکرات لازم را بدهند و تا حصول اطمینان از استفاده درست و مناسب ، این وسیله را در اختیار فرزند خود قرار ندهند

2) نکته مهم دیگر ، نحوی واکنش نشان دادن به فرزندان در مواردی است که به صورت ناخواسته موضوعات ناشایست را در اینترنت مشاهده می کنند . والدین نباید عکس العمل های تند و شدید نشان دهند ، زیرا ممکن است آثار معکوس و عواقب نا بهنجار داشته باشد . والدین باید مرز استفاده آگاهانه از این تصاویر و غیر ارادی بودن ظهور آن ها را مشخص کنند .

3) رابطه میان والدین و فرزندان باید به گونه ای باشد که فرزندان پس از مشاهده تصاویر و موضوعات ناشایست بتوانند آن ها را با والدین خود در میان بگذارند و از آن ها طلب کمک کنند . والدین در این گونه مواقع می توانند درباره اهمیت فرهنگ ایرانی – اسلامی ، ضرورت پوشیدگی و عفاف در فرهنگ خودی و مذمت فرهنگ هایی که بر برهنگی تاکید می کنند ، مطالب و تذکراتی بیان کنند .

سلام جهان!:

- www.google.com/intl/en/policies/terms/
- اهداف والدين براي تربيت مشخص است : پرورش وتربيت يك انسان شاد وراستگو،اخلاق گرا، سودمند وموثر ومستقل
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان