امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنايي با كودكان كار
#1
کار کودکان ممکن است شکل عادی کارمزد و در کارخانه ها، معادن، مزارع و بخشهای خدماتی را داشته باشد، و یا ممکن است بصورت آزاد و کسب و کار خیابانی باشد. کار آنها ممکن است نیمه وقت یا تمام وقت و فصلی یا کارگر دائم باشد.اين كودكان از سنين خيلي كم شروع به انواع كارها ازجمله دستفروشي ودوره گردي يا پا دويي را شامل شود واكثريت غريب به اتفاق اين  كودكان از كانون خانواده برخوردار نيستند .
خطرات زيادي اين كودكان را تهديد مي كند كه از آن جمله  مي توان افزايش انواع آسیبهای اجتماعی شامل سوء استفاده جنسی، اعتیاد، خرده فروشی مواد مخدر،بزهکاری کودکان و نوجوانان  را نام برد ، مهاجرتها بدلیل امکان کار کردن کودکان به گونه ای زیانبار و آسیب رسان بالا می رود.
 کودکان کار در شرایط بسیار نامطلوب از نظر تغذیه، بهداشت و انجام کارهای خطرناک و حاد به سر می برند. این کودکان می توانند به راحتی بازیچه دست بزهکاران حرفه ای اعم از سارقین یا باندهای توزیع مواد مخدر، عوامل ایجاد خانه های فسادو... قرار گیرند. و همچنین عدم بهره گیری از آموزش و تحصیل علم و فن، قدرت رقابت با سایر کودکان در ایجاد یک زندگی سالم را هر جه بیشتر از این کودکان سلب می کند.
سبب افزایش سود و انباشت سرمایه برای کسانی می شود که کودکان را مورد استثمار قرار می دهند و در نتیجه فاصله طبقاتی را در جامعه بیشتر می کند و فقر و تهیدستی را افزایش می دهد. کودکان را از دستیابی به دانش و مهارت کافی باز می دارد و در نتیجه بهره وری نیروی کار را در جامعه کاهش می دهد.آسیبهای اجتماعی مانند اعتیاد، بزهکاری، استثمار، تبعیض، فقرو... افزایش می یابد و در نتیجه سلامت اجتماعی را به مخاطره می اندازد و مانع پیشرفت و توسعه جامعه می گردد.در درجه اول بايد اين نوع كودكان را ساماندهي كرد و براي آنها مكاني امن وفاقد خطرات وتهديد هاي اجتماعي تامين كرد . بعد به دنبال شرايط آموزشي وتغذيه اي آنان بود با ساماندهي اين كودكان دردوران كودكي مي توان دربزرگسالي افراد مفيدي تحويل جامعه داد كه نه تنها بزهكار نيستند بلكه درچرخاندن چرخه توليد كشود مثمره ثمر باشد واين امر نيازمند سرمايه گذاري عظيمي خواهد بود كه دولت را همكاري مردم مي توانند چنين گام بزرگي را بردارند.ادامه دارد....
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان