امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تفاوت سبك هاي فرزند پروري ميزان تاثير آن برپرخاشگري نوجوانان
يكي از نكات مهمي كه در هرگونه اختلال  مخصوصا پرخاشگري بايد به آن دقت شود، سبك فرزند پروري والدين است زيرا والدين با توجه به شرايط روحي رواني خويش اين سبك ها را تعيين مي كنند وبصورت غير مستقيم برخصوصيات اخلاقي فرزندان موثرند.
مخصوصا در نوجوانان پرخاشگري قابل تشخيص نيست و اين اختلال دركودكان ونوجوانان فرقي نمي كند،پس درابتدا امر بايد والدين را ارزيابي كنيم تا ببينيم آيا زمينه هاي پرخاشگري درآنها وجود دارد يا خير ؟
نوع سبك فرزند پروري والدين دونوع ميباشد :1- سبك ايمن 2- سبك ناايمن
1- سبك ايمن : ميزان درصد اضطراب واجتناب اين كودكان بسيارپايين است، به دليل اينكه نه اضطراب دارند ونه اجتناب اصولا هميشه فكر مي كنند كه هم خود خوب هستند وهم ديگران . مثال سبك دلبستگي ايمن : والدين اين حس را به كودك مي دهند كه من خوبم توهم خوبي ودرآينده بهترين ميشوي.
2-سبك ناايمن : ميزان درصد اضطراب و اجتناب اين كودكان بسيار بالااست، اين كودكان گمان مي كنند خود بد هستند درنتيجه ديگران نيز بد هستند وبه هرمقدار كه اضطراب بيشتري داشته باشند درصد نارضايتي بيشتري از خود وديگران دارند.
مثال براي سبك ناايمن : مادري كه مدام به كود ك مي گويد كه من اينهمه پول خرج  توكردم ولي توهيچ چيزي نشدي يعني به كودك اين حس را مي دهند كه من خوبم توبدي ويا مرده شور من را ببرند كه اين همه وقت گذاشتم وتو هيچ چيزنشدي با اين مفاهيم حس بد بودن را به كودك مي دهند
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان